?آيت‌الله آقا سيّد جمال‌الدّين گلپايگاني عارف بزرگي بودند. ايشان مي‌فرمودند: در تخت‌ فولاد اصفهان - که معروف به وادي‌السّلام ثاني است، حالات عجيبي دارد و بزرگان و عرفاي عظيم‌الشّأني در آن‌جا دفن هستند - جواني را آوردند. من در حال سير بودم، گفتند: آقا! خواهش مي‌کنيم شما تلقين بخوانيد. 

??ايشان فرمودند: آن جوان ظاهر مذهبي داشت و خيلي از مؤمنين و متدّينين براي تشييع جنازه او آمده‌ بودند. وقتي تلقين مي‌خواندم، متوجّه شدم که وقتي گفتم: «أفَهِمتَ»، گفت: «لا»، متعجّب شدم! بعد ديدم که دو سه بچّه شيطان دور بدن او در قبر مي‌چرخند و مي‌رقصند! 

??از اطرافيان پرسيدم: او چطور بود؟ گفتند: مؤمن. گفتم: پدر و مادرش هم هستند. گفتند: بله، ديدم مادر او خودش را مي‌زد و پدرش هم گريه مي‌کرد. پدر را کنار کشيدم و گفتم: قضيه اين است. 

??گفت: من يک نيتي از او داشتم. گفتم چه؟ گفت: چون او در چنين زماني (زمان طاغوت) متديّن بود، به مسجد و پاي منبر مي‌رفت و مطالعه داشت، احساس غرور او را گرفته بود و تا من يک چيزي مي‌گفتم، به من مي‌گفت: تو که بي‌سواد هستي! با گفتن اين مطلب چند مرتبه به شدّت دلم شکست! 

ايشان مي‌فرمودند: به پدر آن جوان گفتم: از او راضي شو! او گفت: راضي هستم، گفتم: نه! به لسان جاري کنيد که از او راضي هستيد - معلوم است که گفتن، تأثير عجيبي دارد. پدر و مادر‌ها هم توجّه کنند، به بچّه‌هايشان بگويند که ما از شما راضي هستيم، خدا اين‌گونه مي‌خواهد -

وقتي مي‌خواستند لحد را بچينند، ايشان فرمودند: نچينيد! مجدّد خود آقا پاي خود را کردند و به درون قبر رفتند تا تلقين بخوانند. 

ايشان مي‌فرمايند: اين بار وقتي گفتم «أفَهِمتَ»، ديدم لب‌هايش به خنده باز شد و ديگر از آن‌ بچّه شيطان‌ها هم خبري نبود. بعد لحد را چيدند. من هنوز داخل قبر را مي‌ديدم، ديدم وجود مقدّس اسدالله‌الغالب، علي‌بن‌ابي‌طالب فرمودند: ملکان الهي! ديگر از اين‌جا به بعد با من است . 

??لذا او جواني خوب، متدّين و اهل نماز بود كه در آن زمان فسق و فجور، گناهي نکرده بود امّا فقط با يک حرف خود (تو كه بي‌سواد هستي) به پدرش اعلان كرد كه من فضل دارم، دل پدر را شکاند و تمام شد! شوخي نگيريم. والله! اين مسئله اين‌قدر حسّاس، ظريف و مهم است. 

?گزيده اي از کتاب 

دو گوهر بهشتي

آيت الله قرهي

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

چای بسیار سرد از شالیزارهای شناور شبانه زیباترین مطالب در زمینه های ادبی عقیله عشق مرجع مقالات رسمي عطر زنانه باسکول | باسکول دیجیتال آموزش وردپرس هواشناسی چهارفصل ایران اجاره آپارتمان مبله در تهران آسمان هفتم